Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Evropské listy federalistů - místo předmluvy překladatele

4. 06. 2013 5:55:01
Počínaje příštím pátkem budu na tomto blogu ve více či méně pravidelných intervalech postupně zveřejňovat české překlady jednotlivých Evropských listů federalistů, které od ledna tohoto roku vycházejí v angličtině a holandštině na adrese europeanfederalistpapers.eu. Jedná se o sérii 26 esejí o pravé podstatě a významu společenského uspořádání známého jako federace, o systémových chybách a vážných nedostatcích současné intergovernmentální Evropské unie a intergovernmentalismu vůbec, o tom, jak by bylo pro Evropu a její občany prospěšné, kdyby existovala Evropská federace, a v poslední řadě o tom, jak by mohla stručná a elegantní federální Ústava takové federace vypadat.

K překladu těchto listů jsem se dostal v podstatě náhodou. Minulé léto jsem si pročítal jejich 225 let starý pravzor - amerického Federalistu. Tehdy jsem si povzdechl, že by Evropa potřebovala něco podobného. Nevěděl jsem, že něco podobného se tou dobou už chystalo v hlavách a počítačích třech Evropanů: Nizozemců Klinkerse a Jadoula, a Belgičana Tombeura. Že vám tato jména nic neříkají? Ani bych se nedivil, jsou to totiž jména řadových občanů, kteří se od běžné populace odlišují snad jen svými znalostmi teorie federálního uspořádání - profesí a vzděláním se řadí někam mezi akademickou právnickou sféru a konzultanty v oboru veřejné správy - a vášní pro Evropu. O jejich práci, jejíž výsledky zvěřejňují právě formou esejí na svém webu, jsem se dozvěděl šeptandou z nějakého tweetu. Když jsem se do Evropských listů federalistů začetl, okamžitě mi bylo jasné, že jsem narazil na něco pozoruhodného.

Jejich eseje jsou totiž velmi osobité. Autoři v nich nezastávají obvyklé postoje, které slýcháváme od evropských politiků či politických komentátorů. Naopak, k současnému evropskému establishmentu jsou velice kritičtí a dalo by se řící, že na něm nenechávají nit suchou. Na paškál si berou Evropskou radu a Komisi, harmonizaci pravidel EU, chápání výrazu "evropská integrace", chování evropských státníků, i Lisabonskou smlouvu. Zásadní chyby spatřují dokonce i v Schumanově plánu. Jejich poselstvím je, že se Evropa dostala do slepé uličky. Přesto však ve svých názorech nenechávají nikoho na pochybách, že Evropa má jen jedinou možnost, jak jít dál: cestou federace. Zárověň ale zdůrazňují, že jde, pokud se budeme držet dobrých příkladů z minulosti, o cestu velice příjemnou, ze které není třeba mít obavy.

Z jejich strany se nejedná o slepou víru, ale racionální uvažování opírající se o mnohaleté zkušenosti s konceptem federalizace. To se projevuje tak, že ve svých dialozích a úvahách postupují velice obezřetně, místy jakoby až pochybují o svých domněnkách a žádají zbylé autory, aby jejich názory buď potvrdili, doplnili a nebo vyvrátili. U odpovědí si ověřují, zda se jedná jen o soukromý názor jejich protějšku a nebo o všeobecně uznávaný poznatek současné politické vědy.

Celými Evropskými listy federalistů se jako červená nit vine důraz na občanský rozměr federace. Federace je z občanů a pro občany, což je naprosto odlišné pojetí Evropy než jak jej známe dnes. Autoři tvrdí, že Evropskou federaci není možné vytvořit na základě dohody států a jejich vlád, že se k ní nelze dobrat úpravami Lisabonské smlouvy. Federaci mohou vytvořit pouze občané těchto států na základě své svobodné volby, stejně jako v případě americké ústavy, která začíná slovy We the People. Důvěryhodnost tohoto postoje podtrhuje fakt, že sami autoři jsou nezávislí občané, kteří nemají nic společného s oficiální bruselskou politikou ani se současnou evropskou politikou členských států Evropské unie. Jimi navržená cesta k Evropské federaci, počínaje Evropskými listy federalistů, přes návrh federální ústavy, až po ústavodárný konvent a ratifikaci federální ústavy, se opírá výhradně jen o občany a jejich schopnost a vůli zvolit si nejlepší možnou formu vlády v Evropě.

Toto, a také vyloženě pozitivní postoj autorů k používání moderních internetových médií při tvorbě komunity kolem Evropských listů federalistů, způsobilo, že jsem se začal tohoto procesu aktivně účastnit. Naprostou nutností pro mne bylo poskytnout překlad těchto federalistických esejí českému publiku a pomoci tak vyvrátit různé bludy a mýty, které o federacích a federalismu kolují. Doufám, že jsem jako překladatel odvedl dobrou práci.

Autor: Jakub Jermář | úterý 4.6.2013 5:55 | karma článku: 9.11 | přečteno: 370x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Polistopadové výdobytky bereme už jako samozřejmost, společnost se emanciovala

Nebylo od věci, že právě ve sváteční den vyrazili do ulic a na veřejná prostranství průzkumníci veřejného mínění z politické sféry.

17.11.2017 v 20:05 | Karma článku: 8.41 | Přečteno: 120 | Diskuse

Ivo Rottenberg

17. listopad roku 1989

Byl to den jako každý jiný. A přece na něj hledíme jinak, stal se z něj svátek. Tedy jak pro koho. Ten v roce 1989 by byl opět jedním z obyčejných, na který by se vzpomínalo jen pohledem na události v roce 1939.

17.11.2017 v 17:45 | Karma článku: 11.13 | Přečteno: 267 |

Josef Prouza

Listopad 1989 na vlastní oči – byl jsem, kde jste nebyli, viděl neviděné, zažil netušené

Byl jsem v ty zlomové dny tam, kam se leckdo nedostal. Den po dni. V Národním divadle při vyhlášení stávky, při zakládání OF v Činoherním klubu, denně na FAMU,DAMU, na demonstracích. A hlavně v rozhlase. To se vám tehdy děly věci!

17.11.2017 v 17:33 | Karma článku: 20.01 | Přečteno: 781 | Diskuse

Andrej Poleščuk

Takhle opravdu ne, milá EU!

Blog je reakci na článek POLITICO, který vyšel před necelým týdnem. Popisuje se v něm snaha EP o zahájení agitace v pro prospěch pro-EU tábora za peníze daňových poplatníků. Domnívám se, že to ale není správný cesta.

17.11.2017 v 17:27 | Karma článku: 25.65 | Přečteno: 1096 | Diskuse

Stanislav Blaha

Hazardní Účtenkovka

„Víte o nějaké jiné možnosti, která by vám dávala šanci vyhrát měsíc co měsíc milion korun nebo jednu z dalších více než 20 000 cen, aniž byste museli investovat byť jedinou korunu navíc?“

17.11.2017 v 13:03 | Karma článku: 21.64 | Přečteno: 782 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 353
Jsem softwarový inženýr, milovník historie a tvůrce svobodného software. Přeložil jsem Evropské listy federalistů do češtiny. Chci Evropu občanů, od občanů a pro občany. Nechci Evropu šéfů vlád, od šéfů vlád a pro šéfy vlád.

Seznam rubrik

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.